Zespół położnych
Nasz zespół to położne niezależne zrzeszone w Stowarzyszeniu Dobrze Urodzeni.
Magdalena Witkiewicz, tel. 603 404 799
Ośmielam się nazywać człowiekiem od rodzenia, ponieważ wprowadziłam na ten świat już prawie trzy tysiące dzieci i żyję w nadziei, że poród się odrodzi i właśnie tej idei służę już od 1994 roku. Przez ten czas doświadczałam sukcesów i porażek, uczestniczyłam w porodach łatwych i trudnych. Nauczyłam się, kiedy nie należy przeszkadzać naturze i kiedy trzeba pomóc, korzystając z osiągnięć współczesnej medycyny.
Początkowo pracowałam w Szpitalu Miejskim w Zakopanem. Dzieliłam życie zawodowe z bardzo ważną pasją w moim życiu, jaką są góry. Młode lata spędziłam drepcząc i wspinając się po Tatrach, a oprócz tego zajmowałam się przyjmowaniem porodów, pracowałam też z młodymi ludźmi przygotowując ich do rodzicielstwa
i wspierając małżeństwa w trudnych chwilach. Zainteresowanie tematyką życia rodzinnego skłoniło mnie do podjęcia studiów w Instytucie Studiów nad Rodziną
w Łomiankach koło Warszawy, gdzie w 1997 roku uzyskałam tytuł magistra nauk
o rodzinie.
Ukończywszy studia rozpoczęłam pracę w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii (aktualnie Centrum Medyczne „Żelazna”,) gdzie pracuję obecnie w Bloku Porodowym
i Domu Narodzin, witając kolejne dzieci na świecie, szkoląc nowe położne i przygotowując pary do porodu w szkole rodzenia.
Prywatnie jestem żoną Jerzego i mamą tylko jednej córeczki Melanii, choć w sercu jest przestrzeń dla większej liczby dzieci. Melania „nie przyszła nam łatwo”, stąd szczególnie doceniam ten dar macierzyństwa. Staramy się żyć blisko natury. Szczególnie latem prowadzę „podwójne życie”, mieszkając w Warszawie i na wsi
w starym domku po mojej Babci Zuzannie wraz z kotem i myszami. Uprawiam tu ekologiczne warzywa, robię przetwory, kiszę ogórki, galopuję na koniu po lasach
i polach, a potem wydłubuję bród zza paznokci, wsiadam w samochód i zmieniam się w miastową położną, chociaż szpilek na nogi raczej nie wkładam nigdy.
Przez bliski kontakt z przyrodą i moją wieloletnią pracę z kobietami nabieram coraz więcej szacunku dla praw natury. Jak w życiu prywatnym siłę wiatru i twardość skały, tak w porodzie lubię czuć moc, jaka wstępuje w kobietę, gdy wydaje swoje dziecko na świat. Moim celem jest zarazić ludzi tą fascynacją, sprawić, by kobiety uwierzyły
w drzemiącą w nich siłę, a mężczyźni podziwiali kobiety pełne mocy.
Moje kwalifikacje:
1994 – ukończyłam Medyczne Studium Zawodowe dla Położnych w Warszawie
1997 – zdobyłam tytuł magistra nauk o rodzinie z zakresu psychologii przy ATK
2004 – uzyskałam tytuł Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego
2008 – ukończyłam studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Wydział Nauki o Zdrowiu, kierunek Położnictwo, z tytułem licencjata
Poza tym uczestniczyłam w licznych kursach:
– kurs instruktora szkół rodzenia
– kurs położnych środowiskowo-rodzinnych
– pediatryczny kurs pierwszej pomocy i resuscytacji
– kurs obsługi porodu w wodzie
Brałam udział w międzynarodowych konferencjach dla położnych Midwifery Today. Od 2007 roku koordynuję szkolenie położnych Bloku Porodowego szpitala św. Zofii oraz uczestniczę jako prelegent i prowadzę warsztaty na licznych krajowych konferencjach położniczych i w innych szpitalach.
W 2012 roku za moją wieloletnią pracę w branży położniczej zostałam odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.
Jestem aktywnym członkiem Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni i zachęcam do przekazania 1% podatku dla wsparcia naszej działalności.
Magdalena Witkiewicz – człowiek od rodzenia
Edyta Dzierżak-Postek, tel. 601 336 182
Jestem położną pracującą w zawodzie od 25 lat. Przez cały ten czas jestem związana z blokiem porodowym Szpitala Św. Zofii w Warszawie, gdzie staram się wspierać rodziców w trakcie porodu, dawać im poczucie bezpieczeństwa oraz intymności.
Ukończyłam AWF wydział rehabilitacji ruchowej. Zdobytą wiedzę staram się wykorzystywać w pracy z rodzącą oraz w opiece nad noworodkiem. Od 1998 roku prowadzę indywidualną praktykę położniczą w miejscu wezwania pacjentki. Obejmuję opieką położniczą kobiety w ciąży, porodzie i w okresie poporodowym (porady laktacyjne, opieka nad noworodkiem wsparcie emocjonalne dla obojga rodziców). Przygotowuję pary do porodu w szkole rodzenia oraz indywidualnie. Przyjmuję porody w domu oraz kieruję przyszpitalnym Domem Narodzin.
W porodzie staram się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rodzącej i nie zaburzać fizjologicznego przebiegu porodu. Położnictwo to moja pasja.
Maria Romanowska, tel. 501 025 322
Jestem żoną, mamą córki urodzonej w domu, położną (od 2000 roku), tłumaczką języka francuskiego, podróżniczką i osobą żądną przygód. Od wielu lat prowadzę niezależną praktykę położniczą obejmującą opiekę przedkoncepcyjną i okołoporodową oraz prowadzenie ciąży. Przyjmuję porody domowe, publikuję, szkolę siebie i innych, przemierzam świat, mówię w kilku językach. Przez 20 lat pracowałam w warszawskim szpitalu Św. Zofii przyjmując porody w Bloku Porodowym oraz w Domu Narodzin. Aktualnie ze szpitalem współpracuję jako położna niezależna. Przez kilkanaście lat pracowałam również w szkołach rodzenia pomagając rodzicom przygotować się do narodzin ich dzieci.
Jestem członkinią sekcji położnych niezależnych Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni, współautorką i autorką stowarzyszeniowych standardów postępowania, procedur oraz dokumentacji. Utrzymuję kontakty z położnymi z innych miast i krajów biorąc udział w licznych konferencjach. Daje to zawsze impuls do własnych poszukiwań.
Oprócz położnictwa i podróży fascynuje mnie szeroko pojęta kultura stworzona przez człowieka od zarania jego dziejów. Fakt wędrowania po wszystkich kontynentach oraz opieka położnicza, jaką miałam okazję sprawować nad licznymi cudzoziemcami, pozwalają mi poznać lepiej inne kultury i porównać je z naszymi rodzimymi tradycjami i obyczajami, nie tylko położniczymi.
Im dłużej pracuję w moim zawodzie, tym bardziej mam wrażenie, że fakt bycia mamą nieustannie i coraz bardziej wpływa na to, co mogę przekazać i zaoferować kobietom, które spotykam. Uważam, że ciąża i poród są wydarzeniami naturalnymi, a jednocześnie magicznymi. Staram się zawsze pomóc rodzicom wykorzystać te wyjątkowe chwile. Chcę, aby każde narodziny odbywały się w atmosferze radości i intymności, bez względu na to, gdzie mają miejsce… Pomagam parom przygotować się na takie właśnie przybycie dziecka, a towarzysząc przy narodzinach staram się respektować ich życzenia i pamiętać o marzeniach.
Monika Droździel, tel. 502 398 225
Łucja Talma, tel. 694 338 865
Inne położne świadczące usługi w domu:
Mariola Sienkiewicz, tel. 505 538 454
Irena Chołuj, tel. 603 681 522