top of page

Zakres opieki położniczej

Detail of stethoscope. Doctor woman with white coat and stethoscope._edited.jpg

JAK MOŻE WYGLĄDAĆ WSPÓŁPRACA Z POŁOŻNĄ


     Zanim nawiążemy kontakt z położną, warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania
związane ze współpracą z nią. Położna to osoba specjalizująca się w opiece nad kobietą od jej narodzin aż do śmierci i niezależnie od tego, czy kobieta jest lub kiedykolwiek była w ciąży. Położna ma również umiejętności i uprawnienia do holistycznej opieki nad noworodkami obojga płci. Oznacza to, że chłopcy oficjalnie przestają być naszymi „pacjentami” po ukończeniu czwartego tygodnia życia. Jest to oczywiście tylko teoria, gdyż na przykład położne specjalizujące się w nauce o laktacji pracują z matką i jej dzieckiem (bez względu na płeć) przez cały okres karmienia piersią, a trwa on zwykle znacznie dłużej niż cztery tygodnie.

 

     Większości ludzi zawód położnej kojarzy się głównie z ciążą, porodem i połogiem. Nasz zespół rzeczywiście specjalizuje się w tym obszarze, ale nie znaczy to, że nie obejmujemy kobiet opieką również poza tym okresem życia.


     Zapraszamy do zapoznania się z różnymi opcjami współpracy z położnymi naszego zespołu:

 

– PROWADZENIE CIĄŻY
Podjęcie współpracy z położną ma miejsce zaraz po tym, jak kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży i polega na odbywaniu comiesięcznych wizyt w gabinecie położnej, zgodnie z obowiązującym schematem. Taka współpraca może, choć nie musi, zostać uwieńczona wspólnym porodem w wybranym miejscu (dom, dom narodzin lub szpital, z którym współpracuje położna). Jest to najbardziej całościowa opieka położnicza dająca obu stronom komfort i poczucie bezpieczeństwa związane z pracą z osobami, które miało się okazję dobrze poznać na przestrzeni wielu miesięcy. Więcej informacji można znaleźć w zakładce PROWADZENIE CIĄŻY


– OPIEKA OKOŁOPORODOWA WYBRANEJ POŁOŻNEJ
Kobiety, które decydują się na prowadzenie ciąży u innej położnej lub lekarza, mogą
zdecydować się na współpracę z położną naszego zespołu tylko w zakresie opieki
okołoporodowej (obsługa porodu). Oznacza to, że chciałyby urodzić właśnie pod opieką tej położnej, w wybranym przez siebie miejscu (dom, dom narodzin lub szpital, z którym współpracuje położna). Nawet jeśli kobieta nie planuje prowadzić ciąży u położnej, z którą chce rodzić, powinna zgłosić się do niej na jak najwcześniejszym etapie ciąży, aby zapisać się do jej grafiku. Taka opcja współpracy wiąże się z odbyciem minimum 1-2 wizyt przedporodowych. Jak wygląda „ludzka strona” naszej opieki okołoporodowej, przeczytać można w artykule „Jak wygląda praca położnej i co warto wiedzieć podejmując z nią współpracę”.


– WIZYTY POPORODOWE, PORADY LAKTACYJNE
W razie potrzeby można poprosić położną o konsultacje już po narodzinach dziecka. Więcej informacji można znaleźć w zakładce WIZYTY DOMOWE.


– WIZYTA PO POŁOGU
Każda kobieta, która urodziła dziecko, powinna po 6-8 tygodniach odbyć wizytę kontrolną u położnej lub ginekologa. Zwykle kobiety zgłaszają się do osoby, u której prowadziły ciążę lub która opiekowała się nimi w trakcie porodu, lecz nie jest to reguła obowiązująca. W trakcie takiej wizyty odbywa się badanie ginekologiczne mające na celu ocenę prawidłowości zmian wynikających z kończącego się połogu, badanie piersi, ocena przebiegu laktacji, ocena stanu ogólnego i psychicznego kobiety. Jest też miejsce na rozmowę o przebiegu porodu, zmianach towarzyszących powiększeniu się rodziny i relacjach w niej, zmianach w relacjach społecznych, powrocie do życia seksualnego, planowaniu rodziny i metodach antykoncepcji, zaleceniach dotyczących diety i stylu życia, wynikach wykonanych badań oraz zlecenie i zaplanowanie kolejnych badań kontrolnych.


– WIZYTA NIEZWIĄZANA Z CIĄŻĄ I POŁOGIEM
Każda kobieta powinna regularnie dbać o swoje zdrowie i wykonywać badania
profilaktyczne. Pamiętajmy o comiesięcznym samobadaniu piersi, corocznym USG piersi oraz corocznej cytologii!!!


     Możesz umówić się na wizytę u położnej, jeśli planujesz ciążę i chciałabyś się do niej
przygotować lub po prostu chciałabyś wykonać okresowe badanie ginekologiczne i palpacyjne piersi, pobrać wymaz cytologiczny, porozmawiać o zaleceniach dotyczących diety i stylu życia, wynikach wykonanych badań, otrzymać zlecenie na niezbędne badania diagnostyczne, omówić wszelkie metody planowania rodziny oraz antykoncepcji lub przygotować się do rozpoczęcia współżycia.

bottom of page